Blog

Porcja warzyw i owoców – co oznacza? Przydatna infografika.

„Porcja warzyw i owoców” – na pewno każdy chociaż raz słyszał tę frazę. Przewija się nieustannie w poradach żywieniowych, rekomendacjach, ba – znana piramida żywienia i aktywności fizycznej posługuje się porcjami w wyznaczaniu ilości produktów, które powinniśmy zjadać.

Tylko co tak właściwie oznacza ta „porcja warzyw i owoców”? Czy mój plaster pomidora na kanapce to już rekomendowana jedna z porcji warzyw w ciągu dnia? Czy może chodzi o sztuki – jedna sztuka śliwki = porcja owoców?

Sprawa nie jest może tak prosta, choć nie ma co przesadzać z jej komplikowaniem. Przybywam z pomocą – najważniejsze informacje znajdziesz na poniższej infografice.

Dodam jednocześnie, że w publikacjach Instytutu Żywności i Żywienia, które pojawiają się na jego stronie internetowej, można znaleźć wypowiedzi prof. Mirosława Jarosza odnośnie zalecanego spożycia warzyw i owoców. Wiele z badań sugeruje, że odpowiednie ilości to nawet 7 i więcej porcji!

Właśnie dlatego warto mieć z tyłu głowy, że warzywa i owoce po prostu warto jeść.  

Infografika - warzywa i owoce

PS Oczywiście sztuka sztuce nie jest równa, a każdy ciut inaczej może definiować rozmiar mały lub średni.
W praktyce jednak chodzi o to, by nie komplikować nadmiernie prostych spraw 🙂

Jak jeść więcej warzyw i owoców na co dzień?

  • dodawaj warzywa lub owoce do każdej potrawy
  • stwórz listę przepisów z warzywami lub owocami w roli głównej – opcje filtrowania receptur po składnikach służą właśnie do tego
  • pij warzywno-owocowe koktajle – bez trudu potrafią pomieścić kilka porcji warzyw i owoców
  • zastąp część swoich dotychczasowych przekąsek marchewkami, jabłkiem czy papryką. Wiem, wiem – nie są tak smaczne i brzmi to jak pomysł z księżyca. Może jednak dasz się namówić. Pokrojone w słupki warzywa z guacamole lub domowym sosem czosnkowym jak dla mnie to niebo (niby blisko księżyca, ale wciąż daleko!).

Jak wprowadzać zmiany w diecie?

Pamiętaj o tym, że zmiany żywieniowe to bardziej maraton niż sprint. Nie warto pozbawić się całej energii na pierwszych metrach, a później zejść z trasy. Daj czas na zmiany zarówno głowie, jak i układowi trawiennemu. Nagła duża dawka błonnika z warzyw i owoców bywa dla niego sporym obciążeniem. W połączeniu z dużą ilością płynów może to skończyć się biegunką, a przy niedostatku wody zaparciami. Dokładaj po jednej dodatkowej porcji w stosunku do dotychczasowego spożycia i obserwuj swoje reakcje. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *