Handout do podcastu
Ozempic i Wegovy – semaglutyd
Saxenda – liraglutyd
🔵 Semaglutyd, jak i liraglutyd są analogami ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który jest hormonem jelitowym. Receptory GLP-1 znajdują się w trzustce, mózgu, układzie sercowo-naczyniowym, odpornościowym czy nerkach.
Analogi GLP-1 regulują wydzielanie insuliny oraz glukagonu, czyli hormonów odpowiedzialnych za regulowanie stężenia glukozy we krwi.
🔵 Semaglutyd (Ozempic) – lek wskazany w terapii cukrzycy typu II.
Saxenda (liraglutyd) – obecnie jedyny lek w Polsce, zarejestrowany do stosowania go w terapii otyłości.
🔵 Wymienione leki są roztworem, który podaje się w formie iniekcji podskórnych.
🔵 Dlaczego chudniemy przyjmując analogi GLP-1?
Substancje te działają na podwzgórze i zmniejszają apetyt.
Hamują uczucie głodu, zwalniają tempo opróżniania żołądka, co wydłuża efekt uczucia sytości – łatwiej jest zjadać mniej kalorii i chudnąć.
🔵 Wyniki 68-tygodniowego badania klinicznego: terapia semaglutydem przyniosła większy spadek masy ciała (15,8%) niż liraglutydem (6,4%).
🔵 Przyjmowanie semaglutydu i liraglutydu u większości osób powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, zaparcia, biegunki, rzadziej wymioty.
🔵 Liraglutyd może być stosowany u dzieci/młodzieży z nadmierną masą ciała od 12 roku życia.
Nie przeprowadzono jeszcze badań z użyciem semaglutydu w tej grupie wiekowej.
🔵 Obserwacja STEP 1: pacjenci po roku od odstawienia leczenia semaglutydem istotnie przybierali na masie ciała.
🔵 Wyzwania związane ze stosowaniem Ozempicu, Saxendu i preparatu Wegovy: jeśli za redukcją masy ciała w trakcie leczenia nie idzie zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia, terapia długofalowo nigdy nie będzie skuteczna.
🔵 Otyłość wynika nie tylko z przyjmowania nadmiernej ilości energii w związku z brakiem wiedzy żywieniowej, jedzenia zbyt dużo (po prostu) i małej aktywności fizycznej. Może także być efektem zaburzeń odżywiania (takich jak kompulsywne objadanie się) czy emocjonalnego jedzenia. Semaglutyd i liraglutyd nie rozwiązuje problemu otyłości wynikającej z w/w problemów.
Powyższy tekst jest skrótem z nagrania. Więcej informacji na temat Ozempicu, Saxendy i preparatu Wegovy znajdziesz w odcinku.